english
 

Postavení obětí trestných činů je třeba zlepšit

Článek byl publikován dne 28. 6. 2010 na http://denikreferendum.cz a naleznete jej zde.

Oběti násilných trestných činů mohou během procesu prožít své trauma znovu, přitom se jim nedostane žádného odškodnění.

Pokud má oběť násilného trestného činu traumatický zážitek a chce se domoci spravedlnosti, v rámci českého soudního systému jí nezbývá než si trauma zopakovat. V souvislosti s případem dvaadvacetileté dívky z Mostu, kterou znásilnil její gynekolog, na to upozornila Liga lidských práv.

Soudy totiž narozdíl například od roztrhaného oblečení nepovažují psychickou újmu za škodu, v případě znásilnění je navíc značně složité skutek dokazovat, protože proti sobě stojí dvě opačná tvrzení. V případě mosteckého znásilnění se dívka navíc bála, že jí nebudou věřit kvůli jejímu romskému původu.

„Zpočátku neměla důvěru v policii a v průběh trestního řízení. Její největší obava spočívala v tom, že pravda vůbec nevyjde najevo a že si naopak ještě uškodí,“ řekla Deníku Referendum Zuzana Candigliota z Ligy lidských práv, která dívku před soudem zastupovala. Lidský přístup policie, státního zastupitelství i soudu však dívku příjemně překvapil, stejně jako to, že soud na základě výpovědí a nepřímých důkazů uznal její verzi jako pravdivou.

Proti rozsudku, který uznal lékaře vinným, ale nepřiznal dívce odškodnění, se ale všechny strany odvolaly, výsledek odvolacího řízení zatím nelze předvídat. „V každém případě je pozitivní, že soud dal dívce za pravdu,“ řekla Candigliota.

Podle Candiglioty je sice v trestním řádu uvedeno, že škoda se nahrazuje, soudy to však chápou pouze ve smyslu hmotné, a nikoliv psychické škody. Jako psychickou újmu chápou pouze duševní poruchu, která musela být psychiatricky léčena.

Pokud se chce oběť zneužití přesto domáhat odškodnění za traumatizující zážitek, musí podat žalobu na ochranu osobnosti a podstoupit další soudní řízení, tentokrát civilní, kde si traumatizující zážitek zopakuje.

„Tuto situaci mohl vyřešit návrh poslance Jiřího Pospíšila, podle kterého by šlo odškodnit oběť za psychickou újmu už během trestního řízení vedeného s pachatelem. To se však bohužel nepodařilo do konce volebního období schválit,“ uvedla Candigliota. Postavením obětí trestných činů by se proto podle Ligy lidských práv měla znovu zabývat nová Sněmovna.

 
 
 

 
Partneři
 
 
 
Mezinárodní federace lidských práv - FIDHEkologický právní servisPro bono alianceUniverzita Palackého v OlomouciČeský helsinský výborAmnesty International Česká republikaCentrum advokacie duševně postiženýchSdružení uživatelů služeb duševního zdraví KolumbusHnutí za aktivní mateřstvíAperio - společnost pro zdravé rodičovstvíInternational Senior Lawyers ProjectLa StradaRozalio - Rodiče za lepší informovanost a svobodnou volbu v očkováníSdružení pro probaci a mediaci v justiciPersefona o. s.Quip - Společnost pro změnuStudio GRAFIQUE - webdesign, tvorba webových stránek BrnoČlověk v tísniProPoliceČeské sdružení obětí dopravních nehodEvropská federace lidských práv
 
Donoři
 
 
 
Společný regionální operační programJihomoravský krajEvropská unieEvropský sociální fondOpen Society FundEEA GrantsNorway grantsNadace rozvoje občanské společnostiOpen Society InstituteTutor - jazykové kurzy, profesní seminářeInvestice do rozvoje vzděláváníŠPONDR CMS, spol. s r. o.Americká ambasádaPlakát s.r.o.AVGBOXEDKIVA FOTOVinařství KorábENVINETFotobanka ISIFA image serviceSNIP & CO, reklamní společnost, spol. s r.o.ESF_EU_OPLZZFNZGE MoneyTiskárna DIDOTBVV Veletrhy BrnoFC Zbrojovka BrnoStarobrnoRádio Kiss Hády
 
TOPlist