english
 

Neočkované děti nesmí do školky

Článek byl publikován dne 30. 7. 2010 na www.zdn.cz a naleznete jej zde.

Děti Gabriely a Viléma Čechových z Kroměřížska nemohou chodit do školky. Nechtějí je tam pustit hygienici, protože nejsou očkované. Kvůli stejnému problému museli Čechovi zaplatit na pokutách osm tisíc korun. Soud ale nyní rozhodl, že jejich trestání nebylo oprávněné.

„Řada rodičů běžně komentuje očkování tím, že děcka mají pár dní horečku. My jsme nechtěli malé tělíčko našich narozených dětí vystavovat takové zátěži,“ vysvětluje matka čtyř dětí.

Pro odmítnutí povinné vakcíny se Čechovi rozhodli před několika lety. Hygienická stanice za to v roce 2008 každému z rodičů dala pokutu tři tisíce, tisícovku navíc musel každý zaplatit jako náhradu řízení. Po dvou letech se jim ale podařilo vysoudit peníze zpět.

Nejvyšší správní soud (NSS) totiž minulý týden rozhodl, že stát nesmí dle současné právní úpravy za porušení povinnosti očkování trestat. Stanovuje ji totiž vyhláška ministerstva zdravotnictví a to podle soudců nestačí. Aby mohl stát za odmítnutí vakcíny potrestat, musí pravidla podrobně stanovit přímo zákonem. Čechovým se tak podařilo dosáhnout po dlouholeté diskusi o očkování prvního vážnějšího zvratu.

O tom, zda má stát vakcinaci nařizovat, nebo ji nechat na dobrovolném posouzení rodičů, se přou lékaři, rodiče i různá občanská sdružení. Odmítnutí očkování často hrálo roli i ve chvílích, kdy stát odebíral matkám jejich děti. Jako jeden z argumentů to sociálním úředníkům posloužilo před několika lety při odebrání holčičky, které chtěla matka dát jméno Půlnoční bouře.

Samotný spor o tom, zda očkování nařizovat, nebo ne, rozsudek NSS neřeší. Měl by ale do budoucna zabránit, aby stát trestal rodiče neprávem, a přinutit ministerstvo, aby pravidla nastavilo správně. Co teď úřad udělá, zatím neví. Budou to řešit jeho právníci.

„Vidíme problém hlavně v tom, že nebyli pokutováni jen rodiče, kteří své děti zanedbávají. Ale zbytečně i ti, kteří chtěli očkování ze zdravotních důvodů dítěte třeba jen odložit,“ říká David Zahumenský z Ligy lidských práv, která Čechovým bezplatně pomáhala připravit argumentaci, se kterou by u soudů uspěli. „Rozhodnutí NSS by mělo vést k celospolečenské diskusi o tom, jak vyvážit zájem na zajištění ochrany veřejného zdraví a zájem na respektování svobodné volby rodičů,“ říká Zahumenský.

Ročně se kvůli pochybnostem o očkování obrátí na Ligu desítky rodičů. Případ Čechových se nyní vrací Městskému soudu v Praze, který loni zamítl jejich žalobu proti ministerstvu. Pro další rozhodování je ale teď vázán názorem NSS.

Další rodiče, kteří už dříve zaplatili kvůli odmítnutí vakcíny pokutu, ale své peníze zpět asi nevysoudí. Uplynula totiž většina lhůt. Nějakou šanci by dle právníků mohli mít snad jen ti, jejichž případ je starý nejvíce rok nebo už leží u soudu.

Pravidla očkování by se však mohla už brzy alespoň trochu uvolnit. Exministryně zdravotnictví Dana Jurásková chtěla před svým odchodem z úřadu vyhovět námitkám pediatrů proti očkování na tuberkulózu. Dětem se totiž vpichuje jen pár dní po narození a může přinést vážné potíže.

Ministerstvo proto pracuje na tom, aby se proti tuberkulóze očkovalo jen dobrovolně.

 
 
 

 
Partneři
 
 
 
Mezinárodní federace lidských práv - FIDHEkologický právní servisPro bono alianceUniverzita Palackého v OlomouciČeský helsinský výborAmnesty International Česká republikaCentrum advokacie duševně postiženýchSdružení uživatelů služeb duševního zdraví KolumbusHnutí za aktivní mateřstvíAperio - společnost pro zdravé rodičovstvíInternational Senior Lawyers ProjectLa StradaRozalio - Rodiče za lepší informovanost a svobodnou volbu v očkováníSdružení pro probaci a mediaci v justiciPersefona o. s.Quip - Společnost pro změnuStudio GRAFIQUE - webdesign, tvorba webových stránek BrnoČlověk v tísniProPoliceČeské sdružení obětí dopravních nehodEvropská federace lidských práv
 
Donoři
 
 
 
Společný regionální operační programJihomoravský krajEvropská unieEvropský sociální fondOpen Society FundEEA GrantsNorway grantsNadace rozvoje občanské společnostiOpen Society InstituteTutor - jazykové kurzy, profesní seminářeInvestice do rozvoje vzděláváníŠPONDR CMS, spol. s r. o.Americká ambasádaPlakát s.r.o.AVGBOXEDKIVA FOTOVinařství KorábENVINETFotobanka ISIFA image serviceSNIP & CO, reklamní společnost, spol. s r.o.ESF_EU_OPLZZFNZGE MoneyTiskárna DIDOTBVV Veletrhy BrnoFC Zbrojovka BrnoStarobrnoRádio Kiss Hády
 
TOPlist